Teal Swan – Co když dvojí metr je ve skutečnosti dobrý?

Přepis videa:

Zdravím vás. Dvojí metr je pravidlo, očekávání nebo zásada, která se vztahuje odlišně, obvykle nepříznivěji, na jednu osobu nebo skupinu lidí než jinou. Uvedu vám příklady. Žena může přijít za mužem v obchoďáku, sahat po něm a říct mu, že je sexy. Považuje se to za přijatelné. Když muž udělá to stejné ženě, považuje se to za sexuální obtěžování. Žena má odlišné fyzické požadavky ve stejném kondičním testu než muž. Někdo vás odřízne na silnici a říkáte si: To je idiot. Odříznete někoho vy a říkáte si: Neviděl jsem ho.

Ano, pokrytectví je často ukazatelem, že dvojí metr existuje. Vůdce může pro skupinu dělat jednostranná rozhodnutí, ostatní členové skupiny nemohou. Rozvedená žena má právo na své dítě a rozvedený otec ne. Muž očekává, že jeho žena tam pro něj bude, když je nemocný, a přestane dělat to, co dělá, aby ho podpořila, ale když je nemocná ona a potřebuje to stejné, muž nepřestane s tím, co dělá. Žena má blízkého mužského kamaráda – občas se objímají. Očekává, že jejímu příteli to vadit nebude.

Ale pokud by přítel měl blízkou kamarádku a občas se objímali, jeho přítelkyni by to vadilo. Muži v jedné zemi mohou být neoblečení a ženy musí být plně oblečené. Šéf může mít ke svému zaměstnanci negativní postoj a nepřijít o práci, ale když má stejný postoj zaměstnanec k šéfovi, přijde o práci. Člověk, co by si nikdy nevybral být v situaci, kde jeho potřeby jsou na druhém místě vůči potřebám někoho jiného, ale očekává, že potřeby ostatních budou na druhém místě vůči těm jeho.

Co je skutečností? Dvojí metr existuje všude. Nepotkáte člověka, který ho nemá. Jako lidé démonizujeme dvojí metr, protože existuje souvislost mezi dvojím metrem a morálkou. Usoudili jsme, že mít dvojí metr znamená, že jste špatná osoba. Pokud jste sledovali nějaká má videa, tak víte, že lidské ego je naprosto závislé na konceptu, aby bylo dobré a správné. Co tedy udělá s dvojím metrem, pokud se učilo, že dvojí metr „není dobrý“? Popře ho, potlačí ho, odmítne ho. Nedovolí si být vědomo toho, že dokonce má dvojí metr. To jsou nejnebezpečnější typy dvojího metru.

Je příliš bolestivé si o sobě uvědomit něco, kvůli čemu cítíte hanbu. Zde je jedna věc. Je zásadní, abychom si byli vědomi svých dvojích metrů. Takto si je můžeme vybrat, nebo ne. Právě jsem řekla, že si můžete dvojí metr vybrat a nechat si ho. Realita se bortí. Ano, to jsem právě řekla. Ne všechny dvojí metry jsou špatné. Některé z nich jsou nezbytné. Poznáme, které si nechat a kterých se zbavit, jen když si je uvědomíme. Nejprve musíme všechny dvojí metry zatracovat. Musíme si jich být vědomi a vědět, proč je máme. Pak se můžeme rozhodnout, jestli si je nechat nebo ne. Něco vám o dvojím metru řeknu. Je pouze problémem, pokud někdo vnímá, že je nefér, aby ten dvojí metr existoval.

Uvedu vám příklad. Dvojí metr je to, že když dítě pláče, očekává se, že máma okamžitě dítě utiší. Ale když pláče máma, od dítěte se neočekává, že ihned mámu utiší. Nikoho z nás nenapadne, že tento dvojí metr je nespravedlivý, protože je spousta dobrých důvodů, proč ten dvojí metr existuje. Nespravedlivost ve skutečnosti souvisí s rozporem v potřebách. Jedna osoba vnímá, že její potřeby nejsou naplněny kvůli nerovnosti ve vztahu k pravidlu, očekávání nebo zásadě, která v určité situaci existuje. Hranice není nic víc než pojem o individualitě. Je to můj pojem o tom, co chci, co potřebuji, co upřednostňuji. Co se mi líbí a co nelíbí. Definuje mě to jako osobu.

Když dvojí metr je v rozporu s nějakou naší hranicí, vnímáme tu hranici a také osobu, která ji má, jako špatnou a nesprávnou. Dostaneme se do konfliktu hranic. O hranicích se více dozvíte v mém videu „Jak si rozvinout zdravé hranice“. Problém ve vztazích není ve skutečnosti dvojí metr. Je to skutečnost, že jedna osoba ve vztahu má rozpor v hranicích kvůli tomu dvojímu metru.

Dvojí metr znamená, že její potřeby nebudou naplněny. Představte si slavného sportovce, který kolem sebe potřebuje tým lidí, kteří jsou zavázaní jeho úspěchu. Potřebuje, aby jeho emoční a fyzické zdraví bylo první prioritou pro lidi v tomto týmu. Řekněme, že jedna osoba z týmu onemocní. Protože zrušit svou hru a starat se o tu osobu a tudíž udělat její emoční a fyzické zdraví svou první prioritou bude v rozporu s jeho potřebou, neudělá to. Tohle je dvojí metr. Očekává, že lidé v jeho týmu to udělají pro něj, ale on to neudělá pro ně.

Pokud by to dělal, jeho kariéra by skončila. Tato dohoda je nespravedlivá, jedině kdyby měl v týmu lidi, kteří potřebují, aby jejich emoční a fyzické zdraví bylo první prioritou pro něj. Pokud by to tak bylo, jeho potřeby budou naplněny, ale jejich ne. Pokud najde lidi, kteří tu potřebu nemají, nebo jim výhody z práce s ním jsou férové za to, že udělají jeho emoční a fyzické zdraví první prioritou a své druhou, takový dvojí metr nebude problém. Spravedlnost je důležitou částí vztahu a stejně tak rozpoznání, kde dvojí metr existuje.

Ale určité dvojí metry musí ve vztazích existovat, aby potřeby jedné strany vztahu byly naplněny. Otázkou tedy je, jestli dvojí metr je něco, s čím je někdo druhý slučitelný. Jinými slovy oba lidi si musí být vědomi dvojího metru a souhlasit s ním. Musí být dané, aby dvojí metr nebyl v rozporu s hranicemi žádné osoby. Je pro nás těžké si přiznat své dvojí metry. Protože dvojí metry mají stigma, že jsou špatné, zlé, nespravedlivé. Něco, co dělají špatní lidé. Proto cítíme hanbu, když máme dvojí metr. Cokoliv, za co nás společnost zahanbuje, nebo z čeho cítíme hanbu, bude před naším vědomím skryto. Pokud je to před námi skryté, nemůžeme o tom vědomě mluvit.

Nemůžeme o dvojím metru mluvit. Nemůžeme mluvit o tom, proč existuje a rozhodnout se, jestli je nezbytné si ho nechat nebo se ho zbavit. To znamená, že kdykoliv dvojí metr vyvolává rozpor v hranicích, začneme se obviňovat: „Ty za to můžeš! Ne, ty za to můžeš!“ Mnohé dvojí metry v této společnosti jsou nespravedlivé a měli bychom se jich zbavit. Ale chci, abyste si uvědomili, že žádnou individuální svobodu neumožňují globalizované dvojí metry. Větším problémem je, když se globálně usoudilo, že např. ženy nebudou vydělávat tolik peněz jako muži, a tak jsou tím postiženy všechny ženy.

Kdyby to bylo individuální rozhodnutí a jedna firma si řekla, že nebude ženám platit stejně, žena se může stále rozhodnout, že tam nebude pracovat. Problém s existencí dvojího metru je ten, že ani nemůžeme mít hranici, protože jde o společenský dvojí metr. Ve vztazích jedinců to funguje následovně. Když si uvědomíme existenci dvojího metru, máme prostor se rozhodnout, jak velká je v tom neslučitelnost. Nebo pokud jestli je možné nějak naplnit potřeby obou lidí ve vztahu. Pokud ne, oba lidi mohou ze vztahu odejít.

Nejsou vůči tomu bezmocní. Je to mnohem lepší, než se s někým hádat, aby naplnil naše potřeby, když naše potřeby jsou v rozporu s těmi jeho. Nyní vám řeknu, jak nejlépe můžete odhalit dvojí metry ve svých vztazích. Zamyslete se nad potřebami, touhami a očekáváními. Uvědomte si, co skutečně chcete, potřebujete a očekáváte od lidí v různých situacích. Pak si představte, že druzí potřebují, chtějí a očekávají od vás to stejné ve stejných situacích. Našli jste nějaký rozpor? Některé dvojí metry neexistují z žádného dobrého důvodu.

Jiné dvojí metry existují z velmi dobrých důvodů. Z toho důvodu je důležité, abyste našli své dvojí metry, a tam, kde ty dvojí metry ve vašich vztazích existují, jste se mohli vědomě rozhodnout, jestli je třeba se dvojího metru zbavit, nebo jestli si potřebujete do života přitáhnout lidi, kterým ten dvojí metr nevadí. Jak můžete společně naplnit své vzájemné potřeby? Jinými slovy musíme přestat myslet na to, jestli je dvojí metr dobrý nebo špatný, a namísto toho myslet na to, co je pro nás individuálně správné, a jestli to, co je správné pro jednu osobu, je správné pro jinou. Jaké jsou tedy vaše dvojí metry? Přeji hezký týden.

Překlad: David Dajw Formánek

Líbí se vám překlady? Níže přispěním libovolné částky podpoříte chod stránek a překlady článků a videí. Děkuji.

Přispějte na překlady

Vyberte způsob platby
Vaše údaje

Oceňuji vaše rozhodnutí přispět na překlady a chod stránek.

Jakmile vyplníte jméno a email a níže kliknete na "Přispějte nyní", přijde vám email s informacemi o platbě.

Děkuji.

Váš dar celkem: 100Kč

Sdílet:

Komentář

There is no comment on this post. Be the first one.

Zanechat komentář