Teal Swan – Přestaňte se druhé snažit milovat a začněte se je snažit pochopit

Přepis videa:

Ve svých vztazích se spoustu času  snažíme udělat druhou osobu šťastnou, snažíme se ji milovat tak,  aby se cítila milována, a přesto se nám to nedaří. Z nějakého důvodu se naše láska  k druhé osobě nedostává, dochází k nedorozumění  a nechápeme proč. Natočila jsem video  s názvem „Co je láska?“, ve kterém jsem popsala skutečnost,  že láska znamená, že něco přijímáte jako svou  součást – že to vidíte, cítíte, nasloucháte tomu  a přijímáte do té míry, že to plně chápete. Pojďme ale o krok dále. Pokud chcete, aby se někdo cítil milovaný,  musíte se ho/ji přestat snažit milovat. Namísto toho se ho/ji  začněte snažit pochopit. Když něco chápete, znáte tu věc  na mentální, emoční a fyzické úrovni. To nejlepší na tom je, že už nehádáte.

Nemusíte hádat, co ta věc potřebuje  a chce, a co je pro ni nejlepší. Nemusíte hádat, protože víte. Jako lidé neinvestujeme čas nebo námahu,  abychom druhé skutečně pochopili. Navzájem se nechápeme. Namísto toho do vztahů  vstupujeme většinou podvědomě. Jen víme, že se kolem  té osoby dobře cítíme. Jen cítíme nutkání být  v blízkosti té osoby. Pokud ke vztahům přistupujeme takto, jsme pouze zamilovaní do obrazu, který  máme ve své hlavě o té druhé osobě. Nejsme ani zamilovaní do skutečného já  té osoby, ani ji neznáme.

Abych vám pomohla pochopit,  jaká noční můra takový vztah je, uvedu vám příklad. Představte si, že malé dítě je v ZOO  v akváriu a moc se mu líbí medúza. Co jeho rodiče udělají? Koupí mu malé  akvárium s malou medúzou uvnitř. Tu medúzu miluje. Co udělá? Projeví medúze lásku tak,  jak on by se cítil milovaný. Tak, jak byste milovali  druhého člověka. Co tedy udělá?  Vyndá medúzu z akvária, obejme ji, zamotá ji do deky,  snaží se ji krmit sladkostmi, dává jí pusinky, a nakonec ji vrátí do vody,  ale v té době je medúza už mrtvá.

To může znít přitažené za vlasy, ale tohle  jsme my ve většině svých vztazích. Náš vztah je najednou u konce  a ani nevíme, co se stalo. Osoba, kterou jsme milovali, nám říká:  „Nikdy jsem se tebou necítil být milován.“ A my na to: „Co to říkáš? Vždyť se  tě snažím milovat neustále.“ Je to ten stejný syndrom, který by  mělo tohle dítě, které miluje medúzu. Možná tu medúzu bude i vinit:  „Jak mohla zemřít? Jak mi to mohla udělat? Nedává to žádný smysl.  Akorát jsem se ji tolik snažil milovat.“ Chybělo v tom pochopení.

Pokud by to dítě chápalo medúzu,  nevyndalo by ji z akvária. Nesnažilo by se jí krmit sladkostmi,  neobjímalo by ji s přikrývkou. Milovalo by ji tak, jak by se  medúza cítila milována. Když nechápeme druhou osobu,  takto může vypadat vztah s ní. Děláme pro ni všechny špatné věci  v domnění, že jsou to ty správné. Zde je další věc. Pokud druhou osobu plně nechápeme,  nemůžeme vědět, co je v jejím nejlepším zájmu. Ani nemůžeme vědět, jestli se  k sobě skutečně hodíme. Řekněme, že někoho poznáte  dostatečně hluboko, že víte, že v jeho/jejím nejlepším  zájmu je mít partnera, který je dostupný, je blízko domova,  se kterým se může propojit relativně rychle.

Řekněme, že vy taková osoba nejste. Ve vašem  nejlepším zájmu je být doma jen polovinu času. Takový vztah je velmi neslučitelný.  Skončí se slzami a rozchodem a oba partneři nejspíše skončí  v kaluži nízké sebeúcty. Ne protože je na nich něco špatně,  ale protože spolu nejsou slučitelní. Pokud se navzájem nechápeme,  nemůžeme vědět, jestli ta neslučitelnost existuje. Co se týče otázky, jak někoho  pochopit, nejde o nic složitého. Neliší se to od toho, co jste dělali v dětství,  když jste usoudili, že milujete koně. Uděláte to, že se o tom  budete posedle učit.

Poznáte o tom vše, co můžete. Ponoříte se do toho. Nechte se nemilosrdně táhnout zvídavostí  a touhou po poznání dopředu. Pokud jste v dětství milovali koně,  nejspíše jste o nich četli každou knihu, trávili jste hodiny zíráním na ně,  šli jste na lekce jízdy, dělali jste cokoliv, abyste se  na ně stali expertem. Pokud vědce začne  zajímat něco neznámého, rozhodne se to studovat,  aby se to stalo známé. Říkám vám, abyste se oprostili  od konceptu milování lidí a začali je namísto toho chápat. Chci, abyste lidi ve svém životě včetně  svého partnera/ky plně chápali.

Ponořte se do jejich vnitřního světa,  ciťte je, naslouchejte jim, poznejte je. Jedině tak poznáte, co je skutečně  v jejich nejlepším zájmu.  To nejlepší na tom je, že jakmile zjistíte,  co je v jejich nejlepším zájmu, jakmile je budete chápat, milovat je  už nebude vůbec obtížné. Bude to přirozený důsledek. Budete přesně vědět, jak je milovat tak,  aby se cítili být milovaní. Přeji hezký týden.

Překlad: David Dajw Formánek

Líbí se vám překlady? Níže přispěním libovolné částky podpoříte chod stránek a překlady článků a videí. Děkuji.

Přispějte na překlady

Vyberte způsob platby
Vaše údaje

Oceňuji vaše rozhodnutí přispět na překlady a chod stránek.

Jakmile vyplníte jméno a email a níže kliknete na "Přispějte nyní", přijde vám email s informacemi o platbě.

Děkuji.

Váš dar celkem: 100Kč

Sdílet:

Komentář

There is no comment on this post. Be the first one.

Zanechat komentář